A legolcsóbb is megteszi, vagy válasszam inkább a nyomtató gyártója által javasolt saját márkás papírokat?

 

 

 

Attól függ, mire használnánk. Ha például a mindennapi munkához keresünk papírt, nem érdemes sok időt tölteni a keresgéléssel. Egy 80 grammos középkategóriás fehér papír is megteszi. Csak annyit nézzünk meg, hogy lézer vagy tintasugaras nyomtatóhoz ajánlják. De a másolópapírok között sok mindkét technológiával kompatibilis. Úgyhogy nagyon mellényúlni nem tudunk.

 

Ha pedig környezettudatosan gondolkodunk, akkor az újrahasznosított nyomtató vagy másolópapír való nekünk. A napi munkához, a másoláshoz, a nyomtatáshoz ugyanígy elég lesz a 80 grammos papír.


Ha minőségibb nyomatokat készítenénk, már nehezebb a választás. Több mindenre kell ugyanis odafigyelnünk. Nézzük meg például, hogy tintasugaras vagy lézer nyomtatóhoz ajánlják a papírt. De a grammsúly is sokat számít. Minőségi nyomatokhoz legalább 100 grammos papírt vegyünk, és a kontrasztos hatás miatt a lehető legfehérebbet - erre is külön mérőszám létezik, ez a CIE fehérség, ami minél magasabb számú, annál fehérebb a papír.

 

 

Ha minőségi nyomtatást szeretnénk, lehetőleg nagynevű cég papírját használjuk. Vagy kifejezetten olyat, aminek a márkája megegyezik a nyomtatónk gyártójával. A rosszabb minőségű papíroknál ugyanis előfordulhat, hogy a festék elkenődik vagy a kelleténél jobban beissza a tintát a papír, így a szín egyáltalán nem lesz élénk és még színhelyes sem.

 

Amennyiben biztosra mennénk, minőségi nyomtatáshoz csak a gyártó által ajánlott papírokat használjuk - javasolják a szakemberek. Ha jobban belegondolunk, érdemes megfontolni ezt az ajánlást, hiszen ahány gyártó, annyiféle nyomtatási technika és festéktípus. Adódik tehát, hogy a minőség akkor lesz a legjobb, ha az adott technikához fejlesztett papírra nyomtatunk.

 

Hasonló a helyzet fotónyomtatáskor is.

 

Itt szintén érdemes tisztában lenni azzal, hogy a tintasugaras nyomtatóhoz való papír nem használható jól lézeres nyomtatáskor. Technikailag ugyanis más eljárással készülnek a nyomatok. Míg az előzőnél inkább a festék és annak a felszívódásán van a hangsúly, az utóbbinál inkább a hőhatásnak jut nagy szerep.

 

Mi, ha fotónyomtatásról van szó, főként nagy nevű gyártók termékeit ajánljuk, leginkább az Alpi, a Kodak és a Viktoria papírokat. És természetesen a nyomtatók gyártóinak a papírjait is. Ezek közül is kiemelten a HP, a Canon, az Epson és a Xerox által gyártottakat. De mielőtt fotópapírt választunk, nézzük meg a fehérséget is. Az említett CIE fehérséget. És azt is, hogy magasfényű vagy matt az általunk kiszemelt papír.

 

Egyébként, ha az Írókéz irodaszer webáruházában keresgélünk papírt, könnyebb a dolgunk, mint általában. Itt ugyanis az adott termékkategória kiválasztása után a termék leírásában azt is megtaláljuk, hogy a papír konkrétan milyen nyomatok készítésére alkalmas. És azt is, hogy matt vagy fényes a papír, mekkora a súlya és milyen a fehérsége. Nézze meg a kínálatot!