A minden irodában otthonosan mozgó, mindenféle takarítási feladatot önállóan elvégző takarítórobotok megjelenésére még várni kell, holott évtizedekkel ezelőtt megjelent jóslatok azt vizionálták, hogy a 21. század elejére a takarítónők munkáját teljes egészében átveszik az ilyen gépek. Nem pontosan így lett.

 

 

Bíztató eredmények persze vannak. Gondoljunk csak a robotporszívóra – van is ilyen az Írókéz irodaszer webáruházának kínálatában mindössze 27 ezer forintért –, vagy az ablaktisztító robotra, illetve a felmosó robotra. Azonban ezek is inkább csak mutatóban találhatóak meg a takarítógépek és eszközök arzenáljában.

 

Akkor mivel, hogyan korszerűsödött a takarító szakma az elmúlt években? – tehetjük fel okkal a kérdést, amire sokféle válasz adható.

 

Tagadhatatlan, hogy mind a gépek, mind pedig a takarítást megkönnyítő tisztítószerek és folyadékok nagyon sok tekintetben könnyebbé tették ezt a nem is könnyű munkát.

Tény, hogy évtizedekkel ezelőtt megjelentek és mára meglehetősen elterjedtek, ráadásul folyamatos korszerűsítésen mennek át a különféle takarítógépek.

 

Ezek alapja a hagyományos porszívó, ami háromféle kivitelben, porzsákos és porzsák nélküli, illetve továbbfejlesztve úgynevezett multifunkciós változatban kapható. Az Írókéz irodaszer webáruház porszívóit itt nézheti meg.

 

Egy érdekesség: 2014. szeptemberétől már nem lehet forgalomba hozni az Európai Unió területén olyan porszívókat, amelyeknek a felvett teljesítménye nagyobb 1600 wattnál. Ezzel a korlátozással a villamosáram-fogyasztást szeretnék mérsékelni. Hogy miért éppen a porszívókra vonatkozó korlátozással, arra most nem térünk ki.

 

A másik ilyen változás, hogy a porszívókon is meg kell jelenniük a hűtőszekrényekről ismert energiacímkéknek. A leghatékonyabb energiaosztály a porszívóknál is az „A” lesz (2017. szeptember 1-jétől pedig az „A+++”). Az energiaosztályon és az éves villamosenergia-fogyasztáson kívül a címke tájékoztat még arról is, hogy milyen padlón használható a porszívó, és az adott padlófajtán (kemény burkolat vagy szőnyeg) milyen a tisztítási hatékonysága, továbbá milyen a por-visszabocsátási osztálya. (Újabb törekvés a környezet védelmére a takarításban is. Csak dicsérendő.)

 

A takarítógépek piacán számos gyártó mellett például a KARCHER márkára érdemes odafigyelni. A már emlegetett multifunkciós készülékek között is ott vannak a termékeik, például ez.

 

Karcher multifunkciós porszívó

 

Érdekessége, hogy ennek a készüléknek a szívóteljesítménye akkora, akár az 1800 wattos porszívóé, az áramfogyasztása mégis csak 1100 watt. (Ahogy az uniós előírás azt tartalmazza.) Új, szabadalmaztatott szűrőrendszere lapos redős szűrővel van ellátva, ezáltal a szűrőcsere gyorsabb, könnyebb, a szűrőtisztítás gombnyomásra történik, továbbá fúvó funkcióval is rendelkezik, ergonomikus markolata pedig lehetővé teszi a tartály egyszerű nyitását, zárását és ürítését.

 

És akkor pár szó a tisztítószerekről és folyadékokról. Felsorolni szinte lehetetlen, milyen nagy a választék – például az Írókéz irodaszer webáruházában. Jó tanácsként annyit, hogy érdemes a takarítógép márkájának megfelelő tisztítószereket és folyadékokat választani. Ezért ha KARCHER-gyártmány a gépünk, válasszunk hozzá KARCHER tisztítószereket. Például szőnyegtisztító folyadékot.

 

Vagy a műanyagtisztító folyadékot, amely erőteljes, intenzív és anyagkímélő,

tisztít, ápol és véd, minden kényes műanyag felület tisztításához univerzálisan használható, továbbá hatékony megoldás olajok, zsírok és ásványi szennyeződések eltávolítására.

 

Használata ajánlott a KARCHER magasnyomású mosóval történő gyors és hatékony tisztításhoz – és kézi felhasználáshoz egyaránt. Mert azért ne feledjük el: ha lesznek is a közeli jövőben univerzális takarítórobotok, némi kézi munkára akkor is szükség lesz az iroda tisztán tartásában.