Ha megteheti, inkább otthon dolgozik, mint az irodában? Vagy szívesen dolgozna otthon, de hiányozna a munkatársi légkör?

 

 

Egyre több embert foglalkoztatnak ezek a kérdések, hiszen sokan már ma is megtehetik, hogy hazaviszik a munkájukat, pontosabban otthon végzik el a munkahelyi feladataik egy részét. A számuk pedig – a mobileszközök elterjedésével – folyamatosan növekszik. Míg évekkel ezelőtt még komolytalan státuszt sugallt, ha valaki az otthonában dolgozott, ma már máshogyan tekintenek az ilyen munkavégzésre, a jövőben pedig teljesen elfogadott lesz az otthonirodai munka.

 

Íme, egy beszédes adat: öt éven belül az információs munkavállalók fele "bárhol, bármikor" jelleggel végezheti majd a munkáját. Ezt a Leitz irodaszergyártó megbízásából készült tanulmány állapította meg, amit a hvg.hu ismertetett.

 

A Leitz az egyik legnagyobb irodaszergyártó, amelynek több mint ezer terméke közül válogathat az Írókéz irodaszer webáruházában.

 

A hivatkozott felmérést nyilván nem pusztán a kíváncsiság ihlette, hanem a bölcs előrelátás, hiszen egyáltalán nem mindegy, hogy az irodaszereket elsődlegesen munkahelyi vagy inkább otthoni használatra kell-e megtervezni az elkövetkezendő években.

 

 

A cég megbízásából végzett felmérésben egyébként 800 vezető beosztású nyugat-európai munkavállalót kérdeztek meg. Az érintettek 60 százaléka a munkahelyi feladatainak egy részét már ma is az irodán kívül végzi, minden ötödik megkérdezett pedig a munkájának legalább 50 százalékát viszi ki a munkahelyéről.

 

Az előrejelzések szerint 2020-ra az okostelefonok, a táblagépek és a hibrid eszközök teljesen átalakítják a munkavégzés módját, a mobil okoseszközök használatával egyre nagyobb teret kap az otthoni munkavégzés.

 

Ezt erősíti meg további két adat. Az Intel becslése szerint 2020-ra 50 milliárd Internet of Things (IoT) készülékből mintegy 400 millió lesz hordozható eszköz. Ennek köszönhetően minden bizonnyal bővülni fog a felhasználás köre is, így az okosórák, az okoszemüvegek és társaik munkaeszközként is megjelenhetek az üzleti életben. Ráadásul az iPass jóslatai szerint 2018-ra mintegy 350 millió wifi hotspot lesz a világon, az ezek által nyújtott, majdnem bárhonnani netelérést is könnyen a saját hasznára fordíthatja a munkavállaló. Ezeket az adatokat szintén a hvg.hu közölte.

 

Az otthonról végzett munka nem csak a munkavállalóra lehet pozitív hatással, de a cégek is jól járhatnak, ha lazább keretet engednek munkavállalóiknak. A Leitz megbízásából készített kutatás megerősíti: a dolgozók egyre inkább a saját eszközeiken szeretnének dolgozni. Ez – nem vitás – a távmunka szempontjából a lehető legideálisabb, az adatok biztonságát illetően viszont már kevésbé, hiszen a vállalati informatikai szakembereknek az információt egyre nagyobb ellenőrzés alatt kell tartaniuk.

 

És akkor még nem beszéltünk egy ma még sok tekintetben megoldandó problémáról: az akkumulátorok üzemidejéről. Az erről szóló korábbi bejegyzésünket itt találja.

 

Kétségtelen: ezen a területen van még mit fejleszteni, de a gyártók nyilván nem tétlenkednek. Ebben a Tesla jár az élen. Erről szól a cég egy közelmúltbeli nagy bejelentése, amiről itt olvashat.

 

Ha pedig okostelefonokat vagy táblagépeket keres az Írókéz irodaszer webáruházában, klikk.