Előfordult már Önnel is, hogy a szájába vette a golyóstolla kupakját, miközben szorgalmasan jegyzetelt? És ezt észre se vette, csak amikor kereste a kupakot? Akkor jó, ha tudja: a gyártók figyelnek arra, nehogy rossz vége legyen az ilyen szokásoknak. Mégpedig azzal a lyukkal, amit a kupak végén helyeznek el. Vagy erre se figyelt fel?

 

 

Pedig a tollkupakok általában lyukasak.

 

Valószínűleg kevesen tudják, hogy a francia, BIC nevű írószereket gyártó cég volt az első a világon, amelyik – éppen huszonöt éve – kilyukasztotta a tollak kupakját. Sokan nem értették, hogy miért, hiszen így éppen az eredeti funkcióját veszíti el az eszköz, hiszen így kevésbé védi az írószert a kiszáradástól. Pedig valójában nagyon is fontos szerepe van a lyuknak.

 

A Business Insider szerint két jó oka is volt a franciáknak a változtatásra: egyrészt a kupak felhelyezésénél az összenyomódó levegő miatt korábban megnőtt a nyomás a tollban, így a tinta gyakran kifolyt belőle. Ennél is fontosabb ok azonban, hogy az újfajta megoldásnak hála az ember nem fullad meg, ha véletlenül a torkán akad a kupak – hívja fel a figyelmet a hvg.hu cikke.

 

 

És tényleg! Amikor azt olvassa egy golyóstoll leírásában, hogy teljesen biztonságos a gyermekek számára, akkor az azt (is) jelenti, hogy van lyuk a kupak végén, tehát amikor a gyerek véletlenül a szájába veszi, kevésbé kell tartani attól, hogy megfulladhat, mintha nem lenne az a bizonyos levegőztető lyuk. Azon át ugyanis levegőhöz jut a kicsi – illetve mindenki, akinek a torkán akad a kupak – egy ideig legalább is. Gyerekek körében egyébként rendkívül gyakori, hogy bajba kerülnek a kupak rágása, szopogatása miatt, de felnőtteknél is előfordul hasonló.

 

A BIC módszerét számos gyártó alkalmazza, úgyhogy a lyukas kupak akár életet is menthet.

 

A kupak legfontosabb feladata egyébként továbbra is az, hogy megakadályozza a tinta beszáradását, ezáltal jelentősen megnövelje a toll élettartamát. Ez leginkább a víz alapú tintáknál lényeges, mint például a zselés tollak és a rollertollak. A zselés tollak esetében a kupakban gyakran egy kis szilikon lemez vagy golyó található, amelybe belenyomódik az írócsúcs, így akadályozva meg a beszáradást.

 

Filctollak esetében előfordulnak dupla kialakítású kupakok is, amelyek a hegyet ugyan elzárják a levegőtől, de mellette lyukakat is tartalmaznak. Ezek is a fulladás megakadályozására szolgálnak. Ez az ISO 11540 szabvány szerint kötelező elem a gyerekek által használt íróeszközök esetében – hívja fel a figyelmet a golyostoll.blog.hu szerzője.

 

 

A kupaknak egyébként olyan fontos feladata is van, mint megvédeni a toll környezetét a tintától. A rollertollak és a zselés tollak kupak nélkül ilyen értelemben hatalmas pusztítást tudnak végezni például az ingzsebben vagy a zakóban.

 

Mondhatnánk persze azt is, hogy aki hajlamos a szájába venni a golyóstoll kupakját, az ne vásároljon kupakos golyóstollat, hanem válassza inkább a nyomógombos változatokat. Jó ötlet, de azért érdemes azt a körülményt is figyelembe venni, hogy nem mindig és minden körülmények között a saját tollunkat használjuk. Bárkivel előfordulhat, hogy postán vagy valamilyen hivatalban a kihelyezett tollak valamelyikével kell kitöltenie valamit. Vagy a gyerek az iskolában a padszomszédjától kap kölcsön egy tollat, ami történetesen kupakos változat.

 

Szóval legyen csak kilyukasztva az a kupak, nehogy baj legyen a lyuk hiányából. Az Amerikai Egyesült Államokban erre is van statisztikai adat: ott évente száz személy –felnőtt és gyermek – halálát okozza a golyóstoll kupak lenyelése. Azt viszont nem tudni, hányét menti meg a lyuk…

Lyukas kupakos vagy nyomógombos golyóstollat válasszon az Írókéz irodaszer webáruházból. A sok száz különféle termék között megtalálja az Önnek valót. A kínálatért kattintson ide!