Hallott már az Amerikából elindult és az utóbbi években az európai országokban is egyre terjedő BYOD-programról? Nem? Pedig a magyarországi cégek mintegy negyede számára már nem ismeretlen ez a mozaikszó, ami angolul így hangzik: „Bring your own device!”. A magyar megfelelője pedig: „Használd a saját eszközödet!” Mit is jelent ez?

 

 

A cégek egy jelentős részénél ma már úgy szervezik a munkát, hogy az irodai alkalmazottak „hazavihessék” a munkahelyi tennivalókat. Ennek egyenes következménye, hogy egyre nagyobb számban jönnek létre az otthoni irodák, ahol mindenki a saját eszközein dolgozik. És fordítva is igaz: sok vállalat azt is lehetővé teszi, hogy a dolgozók bevigyék a munkahelyükre a saját mobil eszközeiket, és azon dolgozzanak. Hogy melyik folyamat az erősebb, illetve melyik lesz a jövőben követendő munkaadói magatartás, az nyilván a cégeken múlik. Lesz, ahol az egyik, míg máshol a másik megoldást részesítik előnyben, függően természetesen a vállalat működésének jellegétől. Az azonban biztos, hogy a tendencia folytatódik.  

 

Az Intel két évvel ezelőtt adott ki egy közleményt saját felméréséről, amiből kiderült: míg a világ vállalatainak 50 százalékánál, különösen az Egyesült Államokban előszeretettel teszik lehetővé a saját számítógép vagy táblagép munkahelyi használatát, addig az európai cégek sokkal tartózkodóbbak. A közép-európai országokban átlagosan alig 12 százalékos volt ez az arány. Magyarország (18 százalék) és Csehország (14 százalék) átlagon felülinek, míg Szlovákia (9,8 százalék) és Lengyelország (7,5 százalék) átlag alattinak mondható ebből a szempontból – adta közre az sg.hu.

 

 

Az összesen 728 közép-európai cég körében végzett felmérés szerint a vállalatok nem sietik el a BYOD-trend követését, mivel szerintük a munkavállalók tulajdonában lévő eszközök többsége nem felel meg a vállalati IT-biztonsági és felügyeleti követelményeknek. Sok helyen a céges adatvesztés és az esetleges javítások időtartama miatt aggódnak. Ugyanakkor a felmérésben résztvevő IT-vezetők véleménye szerint a BYOD bevezetésének a legnagyobb előnye a számítógép-beszerzési költségek csökkenésében és a munkavállalók nagyobb termelékenységében rejlik. További előny, hogy a dolgozók maguk választhatják ki az eszközöket, illetve a munkavállalók dönthetnek arról is, miképpen egyeztetik össze a munkájukat a magánéletükkel.

 

Ezzel párhuzamosan viszont a munkáltatók nagyobb felelősséget várnak el tőlük.

 

  • Arról, hogy hogyan lesz produktív az otthoni munka, egy korábbi bejegyzésünkben már írtunk.
  • És azt is elemeztük már, mennyire fontos, hogy beavassuk a munkatársakat is, amikor új infokommunikációs eszközök beszerzését fontolgatjuk a vállalatnál.
  • Előrevetítettük azt is, hogy tíz év múlva nagyon sok irodai dolgozó a saját otthonában, esetleg a kertjében berendezett mobil munkahelyen végzi majd mindennapi munkáját.

Szóval nem új keletű ennek a témának a több oldalról történő megközelítése. Hiszen könnyű belátni, hogy

 

  1. Az irodai feladatok jelentős része távmunkában is elvégezhető.

  2. A mobil eszközök egyre korszerűbbek és egyre inkább elterjednek.

  3. Az adatvesztés elkerülésére sok új lehetőség áll rendelkezésünkre.

  4. A dolgozók saját időbeosztás szerint történő munkavégzése nagyobb termelékenységgel jár.

 

És még sorolhatnánk. Ne lepődjön hát meg, ha Ön is ilyen felszólítást kap a munkáltatójától: Hozd és használd a saját eszközödet! Inkább örüljön neki.

Mobil eszközöket pedig itt keressen az Írókéz irodaszer webáruházában!

 



Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider