Ugye Ön is hallotta már a fényképezésre használni a megörökít kifejezést. A magyar nyelv rendkívül kifejező, példa erre ez a szó is, hiszen azt sugallja, hogy a fényképezéssel lényegében megmentettünk a jövő számára egy megismételhetetlen pillanatot. Ilyen értelemben a laminálás a megörökítés továbbörökítése. Hogy is van ez?

 

 

 

A fénykép – ahogy a többi, papírra „vetett” dokumentum – idővel megsárgul, elhalványodik, sőt: teljesen használhatatlanná is válhat. Ily módon elveszíti azt a korábban neki szánt funkciót, hogy „örök időkre” változatlan formában megmaradjon. De lehet ezen változtatni, például laminálással. Mai ismereteink – és tapasztalataink – szerint a fóliával bevont dokumentum sokkal tartósabb, mint mondjuk a kinyomtatott papír vagy a hagyományos eljárással készült fénykép. A laminálás ráadásul kiemeli a színeket és a kontrasztot, a laminált dokumentum pedig ellenáll a többi között az ujjlenyomatoknak, a nedvességnek, a gyűrődésnek.

 

Tegyük hozzá: pár éve még alig-alig lehetett olyan irodát találni, ahol lamináló készüléket is rendszeresítettek a napi munkához. Mára – részben a készülékek és a hozzájuk tartozó fóliák árának csökkenésével arányosan, másrészt a laminálási igények növekedésének köszönhetően – a helyzet jelentősen megváltozott. Inkább olyan irodát nehéz találni, ahol még nem alkalmazzák ezt a technológiát.

 

De miért is növekedett meg ennyire a laminálási igény? Miket laminálunk?

 

Kis túlzással azt mondhatjuk: minden olyan dokumentumot szívesen lelaminálunk, amit szeretnénk másoknak megmutatni, illetve amit évek múlva is ugyanolyan minőségben akarunk viszontlátni.

 

Soroljuk?

 

Fényképek, prezentációs nyomatok, üzleti ajánlatok fedőlapjai, gyakran használt dokumentumok, étlapok, ültető kártyák, kül- és beltéri információs anyagok, tájékoztató táblák, névjegykártyák – a sort még hosszan lehetne folytatni. Sok helyen nem is elsősorban az archiválásra szánt anyagokat, inkább a különböző sérülésekkel szemben megvédendő információs feliratokat laminálják előszeretettel. Ahogy a Fellowes oldalán olvasható: ha laminálásról van szó, a lehetőségek szinte végtelenek. Bárhol lehet találni inspirációt a laminálásra, legyen az irodában, az iskolában vagy akár az otthonunkban.

 

 

Bár eléggé elterjedt tevékenység a laminálás, néhány ezzel kapcsolatos Fellowes-tanácsot azért érdemes megfontolni.

 

  • Győződjön meg arról, hogy a megfelelő fóliához a megfelelő hőmérsékleti beállítást választotta a lamináló gépen, kivéve, ha ezt a készülék automatikusan megteszi.

  • Mielőtt elkezdi lelaminálni fontos anyagait, végezzen egy teszt-laminálást egy hasonló típusú papírlappal, hasonló méretű és vastagságú fóliával annak érdekében, hogy meggyőződjön arról, megfelelő fóliát választotta-e.

  • Fontos, hogy soha ne helyezzen a gépbe lamináló fóliát üresen, mindig tegyen bele papírt!

  • Ha a lelaminált anyagokat méretre kell vágnia, azt mindig a laminálás után tegye meg, ne előtte.

  • Kísérletezzen a különböző mikron vastagságú és típusú fóliákkal! Észre fogja venni, hogy milyen sokféle végeredményt érhet el a különböző anyagokkal.

 

A legfontosabb persze a megfelelő lamináló készülék megtalálása, amire az Írókéz irodaszer webáruház oldalán is van lehetősége.

 

Fontos a méret, azaz A3-as vagy A4-es legyen a készülék. Aztán a használni kívánt fólia vastagságát nézzük meg, ami lehet 75, de akár 250 mikronos is. Ez a minőségben és a tartósságban jelent különbséget, a vastagabb értelemszerűen jobb. Ha alap védelmet szeretne a dokumentumainak, elég a 80 mikronos vastagság, ha legmagasabb szintűt szeretne, válassza inkább a 250 mikronos fóliát. Eldönthetjük még, hogy a használni kívánt fóliánk fényes és matt legyen. A leggyakrabban alkalmazott lamináló fólia fényes felületű, ami rendkívül változatos felhasználást tesz lehetővé. A matt felületű fóliák pedig ideálisak például étlapokhoz. A matt felület professzionális külalakot eredményez, kevésbé fénylik és a dokumentum tartalmát így könnyebb elolvasni.

 

Lamináló fóliát itt talál a legkönnyebben.

 

A gyártók általában azt tanácsolják, hogy a készülékkel azonos márkájú fóliát használjunk, míg mások szerint erre nem feltétlenül kell figyelni. A laminálás ma már egy könnyen elsajátítható, egyszerű művelet, ezért aztán sokan alkalmazzák a technológiát. Legyünk büszkék a szépen lelaminált dokumentumainkra!

Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider